Podnieś swoje możliwości radzenia sobie ze stresem

Anna Bus psycholog psychodietetyk

Kto doświadcza stresu i jak sobie z nim skutecznie poradzić?

Stresu doświadczamy wszyscy. Ma on ważne znaczenie ewolucyjne i właściwie nie da się go uniknąć. Co więcej, pewien poziom stresu działa mobilizująco i podnosi naszą sprawność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, dając energię do podejmowania różnych działań – radzenia sobie z problemami, reagowania na zagrożenia, podejmowania kolejnych prób rozwiązania sytuacji. Problem zaczyna się wtedy, gdy kiedy poziom napięcia i stresu, jakiego doświadczamy, przekracza nasze możliwości poradzenia sobie z nim.

Stres - Współczesna walka lub ucieczka

Stres kojarzy nam się z reakcją walki lub ucieczki. Specjalnie w tym celu w naszym organizmie pojawiają się hormony stresu takie jak adrenalina, noradrenalina, kortyzol a także glukoza. A jak współcześnie wykorzystujemy to, w co wyposażyła nas natura? No cóż, w obecnej rzeczywistości to, co z biologicznego punktu widzenia dzieje się w naszych organizmach, może wydawać się mało przydatne. W naszym świecie często próbujemy opanować stres, ukrywając jego objawy przed otoczeniem, zwykle w pozycji siedzącej (gdy godzinami tkwimy przy biurku). 

 

Pracując w korporacji lub innego rodzaju organizacji możesz w sytuacjach stresowych próbować unikać tego, co szczególnie trudne – konfrontacji, spotkań, odpisywania na e-maile, odbierania telefonu. Możesz też reagować zupełnie inaczej – potrzebować więcej stymulacji, dążyć do przeżywania intensywnych emocji, konfrontacji, dominacji. Choć tak naprawdę to również reakcja stresowa, to zdarza się, że nawet nie przychodzi Ci wtedy do głowy słowo stres. Wydaje się przecież, że wszystko jest w najlepszym porządku. I tutaj warto sobie zadać pytanie, czy na pewno tak jest – czy ciągłe zapewnianie sobie intensywnych doznań ci służy i jest rzeczywiście potrzebne? Czy też może jest to sposób na odwrócenie uwagi od problemów np. przeżywanego smutku, poczucia samotności, rozczarowania relacjami lub życiem w ogóle, strachu przed przyszłością? Wreszcie bywa też tak, że możemy nie zdawać sobie sprawy z poziomu napięcia, jakiego doświadczamy, ale jednocześnie pojawiają się reakcje ze strony ciała np. objawy przypominające problemy z sercem, problemy skórne, bóle mięśni, kręgosłupa.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Jeśli stres przekracza nasze możliwości radzenia sobie z nim, doświadczamy nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych, możemy mieć poczucie zagubienia, przytłoczenia, nieradzenia sobie z rzeczywistością. Co w takiej sytuacji? Zanim sięgniesz po pomoc specjalisty, możesz spróbować zająć się swoim stresem samodzielnie.

Stres? Zatrzymaj się!

Aby sobie poradzić, po pierwsze potrzebujesz dystansu. Jeśli poziom stresu i intensywnych emocji z nim związanych utrudnia ci jasne myślenie, poczekaj na moment, w którym napięcie będzie relatywnie niskie i wtedy przyjrzyj się sytuacji z zewnątrz oraz oceń, co się dzieje, po to aby następnie móc stworzyć plan działania. Po ocenie sytuacji i stworzeniu planu, zacznij działać (pomysły poniżej).

Stres? Oddychaj!

W stresie zmienia się sposób, w jaki oddychamy. Oddech staje się szybki i płytki. Aby odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją i inicjatywę, świadomie zapanuj nad oddechem. Świadome pogłębienie i zwolnienie tempa oddechu pomaga zapanować nad tym, co się dzieje i poczuć się pewniej. Jeśli potrzebujesz wsparcia w nauce panowania nad oddechem, możesz poszukać specjalistów pracujących z oddechem.

Stres? Walcz lub uciekaj!

Nie przeżywaj stresu biernie. W twoim organizmie działają hormony, które mają pomagać w reakcji walki lub ucieczki. Wyciszenie przy muzyce czy medytacji nie zawsze będzie skuteczne. Zadaj sobie pytanie, czego potrzebujesz ty oraz czego potrzebuje twój organizm. Najlepiej wypróbuj różne metody. Czasem odpowiednim sposobem może być medytacja lub ciepła kąpiel. Czasem możemy potrzebować założyć buty sportowe i przebiec kilka kilometrów albo przynajmniej iść na intensywny spacer. Ważne jednak, aby próbując się uspokoić, nie tłumić emocji, ale pozwolić sobie na reakcję. 

Stres? Naucz się relaksacji!

Naucz się technik relaksacji, oddychania. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z literatury, poradników video albo umów się na kilka spotkań ze specjalistą, który wesprze cię w nauce technik relaksacji. Ważne, aby trenować wcześniej, a nie dopiero w sytuacji doświadczania dużego stresu. W sytuacji kryzysu może być za późno na trening. Potrzebujemy wtedy czegoś, co jest sprawdzone, metody, której jesteśmy pewni. 

Stres? Ogranicz cukier!

W stresie często pojawia się ochota na jedzenie, szczególnie to niezdrowe. Nasz organizm przygotowuje się na przetrwanie. Kiedy sięgasz po słodycze, rośnie poziom glukozy, następnie pojawia się wyrzut insuliny, a za chwilę znów uczucie głodu i rozdrażnienia. Nie chodzi o katowanie się jakąś dietą, ale szczególnie w stresujących momentach ważne jest, aby zadbać o zbilansowane posiłki.

Stres? Zauważ emocje!

Taka sama sytuacja dla jednej osoby może być nieistotna, a dla innej będzie źródłem dużego napięcia. To, co czujesz, jest informacją dla ciebie. Nie ma rozwiązań dobrych dla wszystkich. Metoda skuteczna dla innej osoby niekoniecznie będzie dobra dla ciebie. Ważne jest doświadczanie i poznawanie siebie – świadomość siebie, własnych zasobów i ograniczeń, lęków, potrzeb, przekonań.

Stres? Pozwól sobie na wolność

Odczuwane napięcie ma związek z twoimi przekonaniami, interpretacją sytuacji. Przyjrzyj się własnym przekonaniom. Sprawdź, czy Twoje przekonania Ci służą, czy wspierają Twoje działania. Zadawaj sobie pytania, kwestionuj swoje założenia. 

Jeśli potrzebujesz większego kontaktu ze sobą, wsparcia w znalezieniu rozwiązań dla siebie zapraszam do kontaktu. Prowadzę konsultacje psychologiczne i sesje pomocy psychologicznej w gabinecie w Warszawie, a także w formie pracy online (wideokonsultacje).

Autor: Anna Bus

Psycholog, terapeuta TSR, psychoterapeuta uzależnień, psychodietetyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Psycholodzy Mokotów Online