Konsultacje psychologiczne i pomoc psychologiczna - mokotów

connect, connection, cooperation

Istnieje dużo powodów, z racji których różne osoby decydują się na sięgnięcie po naszą specjalistyczną pomoc psychologa, psychiatry czy innego specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym spośród członków naszego zespołu. 

Skoro znalazłeś się na naszej stronie, prawdopodobnie poszukujesz pomocy, chcesz zmienić jakość swojego życia, być może znalazłeś/znalazłaś się w sytuacji kryzysowej, potrzebujesz informacji lub chcesz rozwinąć swoje umiejętności

To bardzo dobrze, że szukasz pomocy i chcesz zmian na lepsze. Twoja decyzja o chęci dążenia do zmian to najważniejszy krok w całym procesie terapeutycznym – bez Twojej chęci i determinacji nikt nie będzie w stanie Ci pomóc. 

Jak wygląda pomoc psychologiczna w praktyce?

Jeśli już wybrałeś/wybrałaś osobę, z którą chcesz podjąć pracę terapeutyczną, zostaniesz zaproszony/zaproszona na konsultację wstępną. Podczas takich konsultacji (czyli od 1 do 3 spotkań, trwających z reguły prawie godzinę) wybrany przez Ciebie psychoterapeuta:

Konsultacje psychologiczne to bardzo ważny etap w pracy terapeutycznej. Spotkania w formie konsultacji pomagają utrzymać komfort Twojej pracy przez cały okres trwania terapii. Dzięki nim poznajesz terapeutę, dowiadujesz się, czy dobrze Ci się z nim rozmawia i czy masz do niego zaufanie, możesz też ocenić jego podejście do Ciebie i Twoich spraw oraz oszacować kompetencje i doświadczenie danego specjalisty. Nie musisz pracować z kimś, kto nie spełnia Twoich oczekiwań. Co prawda czasem te oczekiwania są nierealne, jednak gdyby tak się zdarzyło, dobry psycholog czy terapeuta delikatnie a jednocześnie wprost Ci o tym powie, mówiąc jednocześnie, jakie ma możliwości.

 Okres trwania terapii lub pomocy psychologicznej
psycholog mokotów

Nie jesteśmy w stanie, bez rozmowy z Tobą, określić Twoich potrzeb. Być może potrzebujesz pomocy psychologicznej, ponieważ znalazłeś/znalazłaś się w trudnej sytuacji – od specjalisty z naszego zespołu oczekujesz wsparcia w kryzysie, pomocy w podjęciu istotnej życiowej decyzji, towarzyszenia Ci w przejściu przez okres żałoby, rozstania czy zmiany. W takim przypadku po konsultacjach wstępnych zaproponujemy Ci spotkania będące pomocą psychologiczną – z psychologiem, specjalistą współpracującym z rodzicami i młodzieżą, terapeutą TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach), trenerem, coachem, dietetykiem, terapeutą uzależnień czy psychologiem biznesu.

Terapia długoterminowa w tym przypadku nie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie potrzebujesz prawdopodobnie przyglądać się całemu swojemu życiu i funkcjonowaniu w wielu różnych aspektach, a jedynie skupić się na jednej lub kilku aktualnych i konkretnych sprawach.

Starając się uśrednić ilość spotkań, możemy założyć, że pomoc psychologiczna to kilka do kilkunastu spotkań z psychologiem, psychoterapeutą lub innym specjalistą z pokrewnych dziedzin. Spotkania pomocy psychologicznej zwykle odbywają się co tydzień, ale czasami, jeśli jest to korzystne dla klienta i możliwe dla terapeuty, zdarza się, że częstotliwość sesji jest inna. Gdy klient jest w poważnym kryzysie, przeżywa intensywne emocje, a jego sytuacja i stan psychiczny zmieniają się z dnia na dzień, możliwe są spotkania dwa a nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli zaś sytuacja klienta jest stabilna, ale potrzebuje on wsparcia w procesie zmiany w jakimś obszarze życia, możliwe jest, że spotkania będą odbywały się rzadziej niż raz na tydzień np. co dwa tygodnie.

Psycholodzy Mokotów Online