23 lutego
Ogólnopolski dzień walki z depresją

Autorką tekstu jest Julia Kiełbińska, członkini zespołu Psycholodzy Mokotów

Zdjęcia: Pixabay

Spis treści:

Depresja to nie tylko smutek

Objawy depresji – główne

Objawy depresji – pozostałe i towarzyszące

Przyczyny depresji

Stopnie nasilenia depresji

Nawroty

Gdzie szukać pomocy

Depresja to nie tylko smutek

Pamiętaj! To choroba, a nie fanaberia zależna od naszej woli. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, status społeczny czy materialny.

W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak smutek bardzo często nie oznacza depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, ale większość ludzi nigdy nie choruje na depresję. Ważne jest nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia przez min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek i nie podlega on w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją.

🌿 Depresja jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych.

Jak szacuje Institute for Health Metrics and Evaluation, na całym świecie na depresję cierpi około 280 milionów ludzi. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2020 roku przez portal informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce problem ten dotyczy miliona osób. Część ekspertów jest zdania, że pandemia przyczyniła się do jego intensyfikacji.

Depresja dotyka niezależnie od wieku, jednak największą zachorowalnością odznaczają się osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jest ona też dwukrotnie częściej wykrywana u kobiet niż u mężczyzn. Jej powszechność wzrasta u osób, które zmagają się z innymi problemami zdrowotnymi.

objawy depresji - Główne

Przy diagnozowaniu depresji pod uwagę bierze się przede wszystkim jej trzy główne objawy:

💧 Pierwszym z nich jest smutek. W przypadku depresji codzienne funkcjonowanie osoby, która odczuwa ten rodzaj smutku, różni się od jej standardowego sposobu funkcjonowania.

💧 Drugim z trzech głównych objawów depresji jest brak odczuwania przyjemności. Można odczuwać utratę subiektywnej radości czy spełnienia z codziennych czynności, takich jak zabawy z dzieckiem, kontakt z innymi ludźmi, praca czy hobby. Może się to również objawiać jako taka pustka emocjonalna. Ani nic nie cieszy, ani nie sprawia smutku. Innym rzucającym się w oczy objawem, którego się doświadcza, jest drażliwość. Można budzić się i już od rana czuć się bardzo zdenerwowanym.

💧 Trzecim objawem jest uczucie chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku.

objawy depresji - pozostałe i towarzyszące

Depresja może objawiać się na wiele sposobów. Objawy depresji można podzielić na pięć kategorii: behawioralne, emocjonalne, poznawcze, biologiczne i psychotyczne. Poza smutkiem, brakiem odczuwania radości oraz chronicznym zmęczeniem chory może doświadczać także:
🔥 lęku,
🔥 braku reakcji emocjonalnej,
🔥 wahań nastroju,
🔥 problemów z pamięcią i koncentracją,
🔥 spowolnienia ruchowego,
🔥 trudności z podejmowaniem decyzji,
🔥 obniżonej motywacji do działania.

W przypadku niektórych osób z depresją wiąże się mocno zaniżone poczucie własnej wartości i negatywny stosunek do samego siebie. Często depresji towarzyszy bardzo surowe myślenie o sobie. Czasami nawet takie zwykłe, ludzkie niedociągnięcia czy ograniczenia mogą spowodować, że ktoś zaczyna o sobie naprawdę bardzo źle myśleć.

Chorobie mogą towarzyszyć również:
🪶 bezsenność,
🪶 zmniejszony apetyt,
🪶 spadek libido,
🪶 zaparcia,
🪶 spadek odporności organizmu

przyczyny depresji

Do przyczyn depresji zaliczamy:
📌 czynniki biologiczne: np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, uzależnienia.
📌 czynniki psychologiczne ⚡️: np. stresujące wydarzenia życiowe, relacje rodzinne, uczuciowe.
📌 czynniki społeczne i kulturowe 👥: np. trudna sytuacja materialna, zawodowa, poczucie samotności.

stopnie nasilenia depresji

Stopnie nasilenia depresji:
💛 1. Łagodna: zmęczenie, zniechęcenie, złe samopoczucie, brak zadowolenia, pogorszenie snu, gorszy apetyt,
💚 2. Umiarkowana: zniechęcenie do życia, obniżenie funkcjonowania społecznego, zawodowego,
❤️3. Ciężka: zobojętnienie, lęk, niepokój, myśli samobójcze, niezdolność do pracy.

NAWROTY

😔 Czy depresja może nawracać?

Depresja ma to do siebie, że jest chorobą nawracającą. Na ryzyko nawrotu choroby w dużym stopniu wpływa przebieg pierwszego epizodu. Szacuje się, że aż 50 proc. pacjentów, u których postawiono diagnozę ciężkiego epizodu, rozwinie w przyszłości chroniczną postać depresji. Największe ryzyko nawrotów występuje w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy od ustąpienia objawów choroby. Po tym czasie zaczyna ono spadać. Z informacji zamieszczonych na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji wynika, że aż u 75 proc. chorych ponowy epizod depresyjny wystąpi w ciągu dwóch lat od wyleczenia poprzedniego.

Z uwagi na nawracający charakter depresji, niezwykle istotne jest, by chorzy kontynuowali leczenie przez co najmniej sześć miesięcy od ustąpienia jej objawów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu choroby.

GDZIE SZUKAĆ pomocy

👉 Gdzie szukać pomocy przy leczeniu depresji?

W zależności od miejsca zamieszkania osoba, która zauważa u siebie lub bliskich objawy depresji, może skorzystać z pomocy w różnych rodzajach placówek. Można udać się do psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub też do lekarza pierwszego kontaktu.

W wybranych miejscowościach funkcjonują także Centra Zdrowia Psychicznego, które gwarantują udzielenie pomocy psychiatrycznej w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się. Bezpłatne wsparcie oferowane jest w nich przez całą dobę, bez wcześniejszego zapisywania się.

Depresję można skutecznie leczyć 💊 Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

1 thought on “23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”

  1. Pingback: Depresja wsrod nastolatków - Psycholodzy Mokotów

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Psycholodzy Mokotów Online