Pamiętaj! To choroba, a nie fanaberia zależna od naszej woli. Może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, status społeczny czy materialny.
W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak smutek bardzo często nie oznacza depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, ale większość ludzi nigdy nie choruje na depresję. Ważne jest nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia przez min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek i nie podlega on w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją.
🌿 Depresja jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych.
Jak szacuje Institute for Health Metrics and Evaluation, na całym świecie na depresję cierpi około 280 milionów ludzi. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2020 roku przez portal informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce problem ten dotyczy miliona osób. Część ekspertów jest zdania, że pandemia przyczyniła się do jego intensyfikacji.
Depresja dotyka niezależnie od wieku, jednak największą zachorowalnością odznaczają się osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jest ona też dwukrotnie częściej wykrywana u kobiet niż u mężczyzn. Jej powszechność wzrasta u osób, które zmagają się z innymi problemami zdrowotnymi.