CZY PO LATACH ZA GRANICĄ WRACAĆ DO POLSKI? ​

Cykl: Polak za granicą - psychologia
Część I

Decyzja o wyjeździe z ojczystego kraju zapadła lata temu. Geneza tej decyzji pewnie już jest dość rozmyta w naszej pamięci, natomiast na plan pierwszy wysuwają się sprawy oczywiste, choć bardzo różne: powody finansowe, sytuacja gospodarcza w kraju, poszukiwanie lepszych warunków, wyjazd za uczuciem.

Często decyzja o tak dużej zmianie – otoczenia, odległości od znajomych, przyjaciół, rodziny, opuszczenia ram kulturowych, w których się wychowaliśmy – zapada w pośpiechu lub bez pełnej świadomości trudności emocjonalnych, przez które musimy przejść. W nowej rzeczywistości – oprócz codziennych problemów i obowiązków, obecnych w naszym życiu niezależnie od otoczenia, dochodzą inne, w dużej mierze związane z różnicami kulturowymi. Pomimo technicznego i komunikacyjnego opanowania obcego języka, naturalności i płynności jego użycia – wciąż jednak rozmowy w języku naszego dzieciństwa sprawiają najwięcej przyjemności. Zwykła rozmowa w sklepie, gwar na ulicy – dają poczucie bliskości lub odległości do korzeni. Drobne sprawy – w postaci błahej codzienności – czy to nawyków żywieniowych, przywitania, gestów, czy sposobu wyrażania emocji – budują naszą codzienność i sprawiają, że tęsknimy do tego, co bliskie – również w relacjach z ludźmi. Zdarza się, że brakuje nam teatru, kina i polskiej muzyki. Czasem po prostu widoków ukochanego miasta. 

Jeszcze trudniej jest, gdy mieszkamy w kraju, którego język jest szczególnie trudny do opanowania, gdy wyjeżdżamy z ojczyzny już jako dojrzali, a więc ukształtowani i często niestety także mniej elastyczni, ludzie lub też gdy trafiamy do miejsca, które jest mało przychylne przyjezdnym. Przystosowanie się do nowego życia jest wtedy bardziej wymagające, nasze emocje mogą być silniejsze, a wątpliwości dotyczące słuszności decyzji o wyjeździe mogą się częściej pojawiać w naszych głowach.

Być może uczucie, z którym żyjemy na co dzień, to wszechogarniająca tęsknota. Za ludźmi, miejscami, językiem, a nawet jedzeniem. Czasem towarzyszy nam też poczucie odpowiedzialności za bliskich pozostawionych w Polsce i nierzadko głębokie poczucie winy wobec nich. Myślimy o rodzicach, którzy są w podeszłym wieku i zaczynają się gorzej czuć oraz o odległości nie pozwalającej na realną i bieżącą opiekę nad nimi. O wydarzeniach rodzinnych – weselach, pożegnaniach bliskich – w których nie zawsze możemy uczestniczyć, przez co czujemy się w jakiś sposób wykluczeni, pominięci lub pokrzywdzeni. Po latach życia za granicą nachodzi nas refleksja i stajemy przed trudnych dylematem – czy wracać do Polski? czy też zostać tam, gdzie się osiedliliśmy? Z jednej strony dostrzegamy lata naszych wysiłków, aby ułożyć sobie rzeczywistość, i ich konkretne efekty (pracę, dzieci radzące sobie w szkołach, opanowany język, znajomych). Z drugiej widzimy to wszystko, do czego dostępu obecnie nie mamy, a co budzi nasz sentyment.  W analizie decyzyjnej dochodzimy często do wniosku, że powrót do Polski byłby kolejną zmianą, do której znów trzeba by było się przystosować.

Czy warto? Co nas czeka po powrocie? Czy wracać?

Sprawy, które warto przemyśleć:

Skup się i zastanów nad tym, co czujesz i co myślisz Ty. Rozmowy z bliskimi czasami zacierają nam obraz naszego wewnętrznego „ja”, stawiając na pierwszym miejscu potrzeby innych.

Emocje to wspaniałe narzędzia, które pokazują nam kierunek do zaspokajania swoich potrzeb i poczucia bycia szczęśliwym. Często są cennym drogowskazem, który pomaga podejmować decyzje i buduje motywację do ich realizacji. Naucz się czytać, nazywać, akceptować i rozmawiać o swoich emocjach oraz emocjach innych. Spraw, aby emocje wpływały na Twoje życie w sposób, którego jesteś świadomy.

Pamiętaj, że bez względu na otoczenie, sytuację, naciski – czas to najcenniejsze, co możesz sobie dać. Warto znaleźć dłuższą chwilę na spokojne zatrzymanie się i przemyślenie, co tak naprawdę jest w zgodzie z Tobą. Ta “chwila” może trwać dzień, tydzień, a nawet kilka miesięcy i to jest zupełnie w porządku.

Jeśli zauważasz, że Twoje myśli, uczucia, czy zachowania wymykają się spod kontroli; mierzysz się z lękiem, poczuciem winy, samotności, smutkiem – warto się temu dokładniej przyjrzeć i rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Po wstępnej konsultacji online, psycholog zaproponuje skorzystanie z pomocy psychologicznej, psychoterapii indywidualnej albo też wskaże inne dostępne opcje (np. warsztaty psychologiczne, terapię par online).

Być może po przebyciu tej drogi i pogłębieniu swojej refleksji uświadomisz sobie, że tak naprawdę chodzi zupełnie o coś innego niż powrót do kraju. Być może odkryjesz, że potrzebujesz zmierzyć się ze sprawami egzystencjalnymi (takimi jak śmierć, przemijanie, sens i cel w życiu) albo też skonfrontować z tym, iż wyjazd z kraju i wysiłek w niego włożony nie przyniosły spodziewanych efektów mimo pokładanych w nim ogromnych nadziei. Być może uświadomisz sobie, że jakieś kluczowe dla Ciebie potrzeby nie są zaspokajane w życiu, które obecnie prowadzisz i spróbujesz to zmienić, niekoniecznie zmieniając miejsce zamieszkania. A może stanie się zupełnie inaczej – podejmiesz świadomą decyzję o powrocie do kraju, bez względu na to, jakich trudów i zmian w Twoim życiu będzie ten proces wymagał. Bez względu na decyzję, którą podejmiesz, jeśli zrobisz to dając sobie czas do namysłu i w kontakcie ze sobą, będzie ona prawdopodobnie znacznie lepsza i na pewno będzie Ci łatwiej radzić sobie z jej konsekwencjami.J

rekomendowana ze względu na Zagrożenie COVID-19 oraz miejsce zamieszkania

W procesie podejmowania decyzji o powrocie do kraju lub pozostaniu za granicą pomocne bywa wsparcie specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, doradcy. Kogoś, kto zostanie naszym sojusznikiem w rozpoznawaniu naszego wewnętrznego świata, a kto jednocześnie nie jest bezpośrednio zaangażowany, tak jak to ma miejsce w przypadku rodziny czy przyjaciół. Nie znaczy to oczywiście, że w pracy psychologicznej czy psychoterapeutycznej mamy pomijać to, jak nasza decyzja wpłynie na innych, ale że dzięki temu będziemy mogli lepiej się przyjrzeć sobie.

Gdy klient mieszka za granicą, a jednocześnie chce pracować ze specjalistą w ojczystym języku, jedną z dostępnych opcji jest korzystanie z pomocy psychologicznej w formie online (zwykle wideorozmów). Nasze doświadczenia pracy online z pacjentami pokazują, że proces pomocy psychologicznej i terapii zachodzi płynnie również w warunkach braku bliskości fizycznej. W ostatnim okresie epidemia COVID-19 sprawiła, że wszyscy nabraliśmy pewności co do skuteczności spotkań online – zarówno zespół naszych psychologów jak i pacjentów, którzy do tej pory byli mniej przekonani do takich warunków. Praktyczne informacje o spotkaniach online znajdziecie w artykułach na stronach: “Terapia online”, “Psycholog online” oraz w tym wpisie na blogu: “Psycholog online i psychoterapia online – FAQ”

Jeśli uważasz, że pomoc psychologiczna lub psychoterapia w formie spotkań online byłaby dla ciebie odpowiednia, zadzwoń, napisz lub po prostu zarezerwuj wizytę u wybranego specjalisty – pomoc psychologiczna online REZERWACJA.

 Jeśli masz pytania o sprawy techniczne, daj znać – wytłumaczymy i pomożemy.

Psycholodzy Mokotów Online